Viteza si distanta dintre vehicule

Art. 48. – (1) Conducatorul de vehicul trebuie sa respecte regimul legal de viteza si sa o adapteze în functie de conditiile de drum, astfel încât sa poata efectua orice manevra în conditii de siguranta.
(2) Administratorul drumului public este obligat sa stabileasca cu acordul politiei regimul de viteza pe sectoarele de drum aflate în administrarea sa, în functie de caracteristicile drumului si de intensitatea traficului.
Art. 49. – Conducatorul unui vehicul care circula în spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii în cazul reducerii bruste a vitezei sau al opririi neasteptate.
Art. 50. – Este interzisa desfasurarea de întreceri cu vehicule sau animale pe drumurile publice, cu exceptia întrecerilor sportive care se pot organiza pe drumurile publice numai cu autorizarea administratorului drumului respectiv, cu avizul politiei.
Art. 51. – Administratorul drumului public este obligat sa ia masuri pentru efectuarea de amenajari în vederea limitarii vitezei de circulatie a vehiculelor în zonele cu risc sporit de accident, numai cu acordul politiei.