Trecerea pe langa vehiculele care circula din sens opus

 

Art. 153. – (1) La întâlnirea a doua vehicule care circula din sensuri opuse, conducatorii acestora sunt obligati sa circule cât mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile, în sensul lor de mers.
(2) Daca mersul înainte este obturat de un obstacol sau de prezenta altor participanti la trafic, care impune trecerea pe sensul opus, conducatorul vehiculului este obligat sa reduca viteza si, la nevoie, sa opreasca pentru a permite trecerea vehiculelor care circula din sens opus.
(3) Pe drumurile publice înguste, unde trecerea vehiculelor care circula din sensuri opuse, unele pe lânga altele, este imposibila sau periculoasa, conducatorii acestora se vor conforma semnalizarii existente.
(4) Pe drumurile publice cu declivitati pronuntate, unde trecerea vehiculelor care circula din sensuri opuse, unele pe lânga altele, este imposibila sau periculoasa, cele care coboara sunt obligate sa opreasca pentru a permite trecerea vehiculelor care urca.
(5) In cazurile prevazute la alin. (3) si (4), daca unul dintre vehicule trebuie sa execute o manevra de mers înapoi, ansamblul de vehicule trece înaintea oricarui alt vehicul, vehiculul greu înaintea celui usor, iar autobuzul înaintea autovehiculului de transport marfuri.
(6) La vehiculele de aceeasi categorie, obligatia de a efectua o manevra de mers înapoi revine conducatorului care coboara, cu exceptia cazului când este mai usor si exista conditii pentru conducatorul care urca sa execute aceasta manevra, mai ales atunci când se afla aproape de un refugiu.