Suspendarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie

 

Art. 241. – (1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se aproba, în cazurile prevazute de art. 230 lit. a) si b), de catre autoritatile prevazute la art. 88 alin. (4) din ordonanta de urgenta, în raza carora domiciliaza titularul permisului, iar în cele prevazute la art. 230 lit. f) si art. 231 alin. (1), de catre aceleasi autoritati pe raza carora contravenientul a savârsit fapta, la propunerea politistului care a constatat contraventia.
(2) In cazul concursului de contraventii care atrag si puncte de penalizare, suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se stabileste dupa cum urmeaza:
a) pe o perioada de 30 de zile, daca punctele prevazute pentru fiecare contraventie, însumate cu punctele din evidenta, totalizeaza 15 puncte;
b) pe o perioada de 60 de zile, daca punctele prevazute pentru fiecare contraventie, însumate cu punctele din evidenta, totalizeaza între 16 si 20 de puncte;
c) pe o perioada de 90 de zile, daca punctele prevazute pentru fiecare contraventie, însumate cu punctele din evidenta, totalizeaza peste 20 de puncte.
(3) In cazul în care împotriva titularului permisului de conducere s-a hotarât suspendarea dreptului de a conduce, de catre o autoritate straina competenta, pentru o fapta savârsita pe teritoriul altui stat, în conditiile stabilite prin Conventia europeana cu privire la efectele internationale ale interzicerii exercitarii dreptului de a conduce un vehicul cu motor, adoptata la Bruxelles la 3 iunie 1976, ratificata de România prin Legea nr. 126/1997, seful directiei de specialitate din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române aproba suspendarea exercitarii dreptului de a conduce.
(4) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, prevazuta la alin. (3), nu poate depasi 90 de zile.
Art. 242. – Perioadele de suspendare pot fi reduse, dar nu mai putin de 30 de zile, daca titularul permisului absolva un curs de siguranta rutiera organizat de o scoala de conducatori de autovehicule autorizata, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 94 alin. (1) lit. a) si alin. (2) din ordonanta de urgenta, precum si în situatia când fapta a fost urmarita ca infractiune, iar procurorul sau instanta de judecata a dispus înlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal, cu conditia sa nu mai fi beneficiat de o astfel de masura în ultimii 3 ani.