Semnalizarea trecerilor la nivel cu calea ferata

 

Art. 107. – (1) La trecerea la nivel cu calea ferata semnalul luminos pentru anuntarea apropierii trenurilor este compus din doua lumini rosii care functioneaza intermitent alternativ. In cazul trecerii la nivel prevazute cu bariere sau semibariere, acest semnal anunta coborârea acestora.
(2) Semnalul luminos pentru anuntarea apropierii trenurilor trebuie sa fie însotit de un semnal sonor de avertizare. Pe drumurile de pamânt, cu circulatie de vehicule redusa, si pe cararile pentru pietoni poate fi folosit doar un semnal sonor de avertizare.
(3) In timpul cât semnalul cu lumini rosii prevazut la alin. (1) este stins, trebuie sa functioneze permanent un semnal cu lumina intermitenta de culoare alba, având cadenta lenta, care semnifica permisiunea de a trece.
(4) Lampile cu lumini rosii si albe sunt montate pe acelasi suport si îndreptate în aceeasi directie. Acestea se amplaseaza de fiecare parte a caii ferate, pe partea dreapta în sensul de mers, iar când conditiile de vizibilitate impun, si pe partea stânga, pe un refugiu în mijlocul partii carosabile ori deasupra acesteia.
Art. 108. – La apropierea trenurilor semnalul luminos cu lumini rosii si cel sonor trebuie sa intre în functiune, în mod automat, concomitent cu stingerea semnalului de culoare alba si sa ramâna în functiune pâna la trecerea acestora.
Art. 109. – Apropierea de o trecere la nivel cu calea ferata se semnalizeaza cu indicatoare cu aceasta semnificatie instalate succesiv la 150, 100 si 50 m de calea ferata.
Art. 110. – (1) Apropierea de o trecere la nivel cu calea ferata curenta fara bariere se semnalizeaza, dupa caz, cu indicatoarele “Trecere la nivel cu calea ferata simpla, fara bariere” sau “Trecere la nivel cu calea ferata dubla, fara bariere”, însotite de indicatorul “Oprire”. Semnalizarea luminoasa la trecerea la nivel cu calea ferata este însotita, în toate cazurile, de unul dintre indicatoarele “Trecere la nivel cu calea ferata simpla, fara bariere” sau “Trecere la nivel cu calea ferata dubla, fara bariere”.
(2) La trecerea la nivel cu o cale ferata industriala se instaleaza indicatorul “Alte pericole”, însotit de un panou aditional ce contine imaginea unei locomotive, iar circulatia se dirijeaza de un agent de cale ferata.
(3) Barierele si semibarierele sunt marcate cu benzi alternante de culoare rosie si alba si pot fi prevazute, la mijloc, cu un disc rosu. Pe drumurile neiluminate benzile trebuie sa fie reflectorizante, iar pe timp de noapte barierele si semibarierele trebuie sa fie iluminate ori prevazute cu dispozitive cu lumina rosie.
(4) Portile de gabarit instalate înaintea unei treceri la nivel cu o cale ferata electrificata, destinate sa interzica accesul vehiculelor a caror încarcatura depaseste în înaltime limita de siguranta admisa, sunt marcate cu benzi alternante de culoare galbena si neagra. Pe stâlpii de sustinere ai portilor de gabarit se instaleaza indicatoare rutiere prin care se precizeaza înaltimea maxima de trecere admisa.
(5) Indicatoarele, barierele si semibarierele trebuie sa fie echipate cu dispozitive reflectorizante, omologate.