Semnalizarea limitelor laterale ale platformei drumului si a lucrarilor

 

Art. 111. – (1) Limitele laterale ale platformei drumului se semnalizeaza prin stâlpi laterali de delimitare sau prin parapete dotate cu dispozitive reflectorizante de culoare rosie si alba ori galbena, omologate. Dispozitivele rosii trebuie sa fie vizibile numai pe partea dreapta a drumului, în sensul de mers. Materialele din care acestea sunt confectionate nu trebuie sa fie dure.
(2) Dispozitivele reflectorizante pentru semnalizarea limitelor platformei drumului se pot monta si pe parapetele de protectie, peretii tunelelor, zidurile de sprijin sau pe alte amenajari rutiere ori instalatii laterale drumului.
Art. 112. – (1) Semnalizarea sectoarelor de drum public pe care se executa lucrari este obligatorie, are semnificatia interzicerii circulatiei în zona afectata de lucrari si scopul de a asigura desfasurarea în conditii corespunzatoare a circulatiei pe sectorul de drum ramas neafectat sau devierea acesteia pe variante ocolitoare, dupa caz.
(2) Limitele sectoarelor afectate de lucrari trebuie semnalizate vizibil cu panouri, bariere, stâlpi de delimitare, conuri sau alte mijloace fluorescent-reflectorizante. Daca aceste mijloace nu sunt reflectorizante, ele trebuie însotite pe timp de noapte de lumini de culoare galbena, iar când lucrarea afecteaza axul drumului, luminile pot fi de culoare alba sau galbena.
(3) Pentru organizarea circulatiei pe sectoarele de drum public aflate în lucru se instaleaza indicatoare si balize reflectorizante sau, dupa caz, amenajari rutiere tip “limitatoare de viteza” si se aplica marcaje, corespunzator situatiei create. Daca este cazul, dirijarea circulatiei se realizeaza prin semnale luminoase ori semnale ale lucratorului de drumuri desemnat si special instruit.
Art. 113. – (1) Semnalizarea instituita pe sectoarele de drum pe care se executa lucrari trebuie întretinuta si modificata corespunzator evolutiei acestora. La terminarea lucrarilor executantul trebuie sa asigure, concomitent cu repararea sectorului de drum public afectat, si refacerea semnalizarii initiale sau modificarea ei, potrivit noilor conditii de circulatie.
(2) Persoanele care executa lucrari de orice natura pe partea carosabila a drumului public sunt obligate sa poarte echipament de protectie-avertizare fluorescent si reflectorizant, de culoare galbena sau portocalie, pentru a fi observate cu usurinta de participantii la trafic.
Art. 114. – Conditiile privind închiderea circulatiei ori instituirea de restrictii ca urmare a lucrarilor ce afecteaza drumul public, precum si modul de semnalizare corespunzator pozitiei si suprafetei de drum afectate se stabilesc prin norme de aplicare si standarde, dupa caz, potrivit reglementarilor specifice sectorului de drum.
Art. 115. – Nici o lucrare care afecteaza drumul public nu poate fi începuta sau, dupa caz, continuata daca executantul acesteia nu are autorizarea administratorului drumului si acordul politiei, nu a realizat semnalizarea corespunzatoare, termenul aprobat a fost depasit ori lucrarea se executa în alte conditii decât cele stabilite în autorizatie.