Semnalele luminoase pentru pietoni

 

Art. 90. – (1) Semnalele luminoase pentru pietoni sunt de culoare verde si rosie. Acestea functioneaza corelat cu semnalele pentru dirijarea circulatiei vehiculelor.
(2) Semnalul verde poate avea în câmpul sau imaginea unui pieton în mers, iar cel rosu, imaginea unui pieton oprit.
(3) Semnalele luminoase pentru pietoni pot fi însotite de semnale acustice pentru a asigura traversarea drumului de catre nevazatori.
(4) Pe sectoarele de drum unde valorile de trafic permit, administratorul drumului public, cu avizul politiei, poate amplasa în zona marcajului trecerii pentru pietoni semafoare sau panouri speciale cu comanda manuala a cererii de verde, care se poate face direct de catre pietoni.
Art. 91. – (1) Semnalul verde permite trecerea.
(2) Când semnalul verde începe sa functioneze intermitent înseama ca timpul afectat traversarii drumului este în curs de epuizare si urmeaza semnalul rosu.
Art. 92. – (1) Semnalul rosu interzice pietonilor sa se angajeze pe partea carosabila.
(2) Pietonul surprins în timpul traversarii de semnalul rosu trebuie sa grabeasca trecerea, iar daca drumul este prevazut cu un refugiu sau spatiu interzis circulatiei vehiculelor, sa astepte pe acesta aparitia semnalului verde.