Semnalele autovehiculelor cu regim de circulatie prioritara si obligatiile celorlalti participanti la trafic

 

Art. 119. – (1) Autovehiculele prevazute la art. 32 alin. (1) lit. a) si b) din ordonanta de urgenta au regim de circulatie prioritara atunci când conducatorii acestora se deplaseaza în actiuni de interventie sau misiuni care au caracter de urgenta si pun în functiune mijloacele speciale de avertizare luminoasa si sonora. Mijloacele de avertizare luminoasa si sonora pot fi folosite si separat, în functie de natura misiunii.
(2) Autovehiculele care formeaza o coloana, însotite de un autovehicul cu regim prioritar, trebuie sa aiba în functiune luminile de întâlnire.
(3) Se interzice folosirea de catre conducatorul unuia dintre autovehiculele prevazute la alin. (1) a semnalelor luminoase si sonore de prioritate în alte cazuri decât cele justificate de urgenta interventiei sau misiunii lor.
(4) Autovehiculele cu regim de circulatie prioritara ce se deplaseaza în conditiile prevazute la alin. (1) nu se supun restrictiilor de viteza. La intrarea în intersectii conducatorii acestora sunt obligati sa circule cu atentie si sa ia toate masurile pentru prevenirea accidentelor.
Art. 120. – (1) La apropierea autovehiculelor cu însemnele politiei si ale pompierilor, aflate în misiune, care au în functiune semnalele luminoase de culoare rosie si albastra si, respectiv, rosie, concomitent cu cele sonore, conducatorii celorlalte vehicule sunt obligati sa opreasca de îndata în afara partii carosabile sau, când nu este posibil, cât mai aproape de partea din dreapta a partii carosabile si sa permita trecerea acestora.
(2) La apropierea de autovehicule cu regim de circulatie prioritara, care au în functiune semnalele luminoase de culoare albastra, concomitent cu cele sonore, conducatorii celorlalte vehicule sunt obligati sa reduca viteza, sa elibereze banda pe care se deplaseaza autovehiculul prioritar ori sa circule cât mai aproape de bordura sau acostament, iar la intersectii, sa le acorde prioritate de trecere.
(3) Conducatorii de autovehicule care se apropie de o coloana cu regim de circulatie prioritara pot depasi coloana daca li se semnalizeaza aceasta manevra de catre conducatorul coloanei. Se interzice altor conducatori de autovehicule sa se intercaleze sau sa se ataseze unei coloane cu regim de circulatie prioritara.
Art. 121. – Oprirea unui autovehicul de catre un politist aflat într-un autovehicul cu regim prioritar se face si prin punerea în functiune a dispozitivelor luminoase cu mesaje variabile sau cu bratul. Aceste semnale pot fi adresate concomitent cu transmiterea unui apel prin amplificatorul de voce. Conducatorul de autovehicul caruia i s-a adresat semnalul este obligat sa puna în functiune de îndata luminile de directie din dreapta si sa opreasca în afara partii carosabile sau, daca aceasta nu este posibil, cât mai aproape de bordura sau acostament.
Art. 122. – (1) Coloanele oficiale se însotesc de echipaje ale politiei, în conditiile stabilite prin instructiuni emise de ministrul de interne.
(2) Coloanele cu specific militar ale Ministerului Apararii Nationale se însotesc de echipaje de control al circulatiei care apartin acestui minister.
Art. 123. – Transporturile agabaritice sau speciale pot fi însotite de echipaje ale politiei numai cu aprobarea Inspectoratului General al Politiei Române.