Reguli Circulatie / Obligatiile participantilor la trafic

Art. 35. – Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa asigure fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna în pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor si sa nu aduca prejudicii proprietatii publice sau private.
Art. 36. – (1) Conducatorii de autovehicule si pasagerii acestora, care ocupa locuri prevazute prin constructie cu centuri sau dispozitive de siguranta omologate, sunt obligati sa le poarte în timpul circulatiei pe drumurile publice, cu exceptia cazurilor prevazute în regulament.
(2) Conducatorii si pasagerii motocicletelor si ciclomotoarelor sunt obligati sa poarte în timpul circulatiei pe drumurile publice casca de protectie omologata.
Art. 37. – (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa opreasca cât mai aproape de bordura sau acostament la trecerea autovehiculelor politiei si pompierilor aflate în misiune si care au în functiune semnalele acustice si pe cele luminoase de culoare rosie.
(2) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa reduca viteza, sa circule cât mai aproape de bordura sau acostament si sa acorde prioritate la trecerea autovehiculelor apartinând institutiilor prevazute la art. 32 alin. (1) lit. b) si care au în functiune dispozitivele sonore si luminoase.
(3) In situatiile prevazute la alin. (1) si (2) pietonilor le este interzisa traversarea.
(4) Participantii la trafic sunt obligati sa respecte semnalele politistilor de frontiera, ale îndrumatorilor de circulatie ai Ministerului Apararii Nationale, agentilor cailor ferate, personalului autorizat din zona lucrarilor pe drumurile publice, echipajelor scolare de circulatie care actioneaza în imediata apropiere a unitatilor de învatamânt, precum si ale orbilor, potrivit prevederilor din regulament.
Art. 38. – Conducatorii de autovehicule si tramvaie sunt obligati ca, la solicitarea politistului, sa se supuna testarii aerului expirat sau, dupa caz, examinarii medicale si recoltarii probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de produse sau substante stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora.
Art. 39. – Detinatorii de vehicule sunt obligati sa comunice politiei, la cererea acesteia, identitatea persoanei careia i-au încredintat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice.
Art. 40. – (1) Regulile de circulatie pe drumurile publice, aplicabile autovehiculelor cu mase si/sau dimensiuni de gabarit depasite ori care transporta marfuri sau produse periculoase, se stabilesc prin regulament.
(2) Conducatorii auto care efectueaza transport public de persoane sau de substante ori produse periculoase, precum si cei care conduc autovehicule cu mase si/sau dimensiuni de gabarit depasite sunt obligati sa posede un atestat profesional, eliberat de autoritatea competenta.