Pozitii in timpul mersului si circulatia pe benzi

Art. 41. – (1) Vehiculele circula pe partea dreapta a drumului public, cât mai aproape de marginea partii carosabile, în directia de mers, cu respectarea semnificatiei semnalizarii rutiere sau a regulilor de circulatie.
(2) Vehiculele cu tractiune animala, cele trase sau împinse cu mâna, animalele de tractiune, povara sau calarie, precum si cele izolate sau în turma, atunci când circula pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie sa fie mentinute cât mai aproape de marginea din dreapta a drumului, corespunzator sensului de circulatie.
(3) Daca un drum este prevazut cu o pista speciala destinata circulatiei biciclistilor, acestia, precum si ciclomotoristii vor circula numai pe aceasta pista.
Art. 42. – Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si de viteza de deplasare.
Art. 43. – Daca un drum este prevazut cu o banda destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane, semnalizata ca atare, acestea vor circula numai pe banda respectiva.