Intersectii si obligatia de a ceda trecerea

 

Art. 166. – (1) Când doua vehicule se apropie simultan de o intersectie, venind de pe drumuri publice pe care nu sunt instalate indicatoare de prioritate, vehiculele care vin dinspre dreapta au prioritate de trecere.
(2) Are prioritate si vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat indicatorul cu semnificatia “Drum cu prioritate” ori “Prioritate fata de circulatia din sens invers” sau care se apropie de o intersectie unde este instalat indicatorul cu semnificatia “Intersectie cu un drum fara prioritate”.
(3) Au prioritate de trecere autovehiculele prevazute la art. 32 alin. (1) lit. a) si b) din ordonanta de urgenta, precum si tramvaiele în miscare, cu respectarea celorlalte dispozitii din prezentul regulament.
(4) Când doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca într-o intersectie dirijata prin indicatoare, venind de pe doua drumuri publice unde sunt instalate indicatoare cu aceeasi semnificatie, vehiculul care vine din dreapta are prioritate.
Art. 167. – Nu are prioritate de trecere:
a) vehiculul care intra pe un drum public venind de pe un drum lateral, de categorie inferioara;
b) vehiculul care intra într-o intersectie venind de pe un drum public pe care nu este instalat vreun indicator de prioritate, fata de vehiculele care circula dinspre dreapta;
c) vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat unul din indicatoarele cu semnificatia “Cedeaza trecerea” sau “Oprire”;
d) vehiculul care întâlneste indicatorul “Prioritate pentru circulatia din sens invers”;
e) vehiculul care intra într-o intersectie cu circulatie în sens giratoriu fata de cel care circula în interiorul acesteia;
f) vehiculul care coboara o panta fata de vehiculul care urca;
g) vehiculul care se pune în miscare sau care iese din garaj, curte, gang fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia de deplasare. Se excepteaza autovehiculul din serviciile de transport public de persoane care se pune în miscare din statiile prevazute cu alveole;
h) vehiculul care executa virajul spre stânga fata de cel care circula din sens opus, inclusiv atunci când circulatia în intersectie este dirijata prin semnale luminoase;
i) tramvaiul care efectueaza virajul spre stânga fata de vehiculele care circula din sens opus, daca semnalizarea rutiera din acea zona nu stabileste o alta regula;
j) vehiculul care efectueaza un viraj spre stânga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare.