Circulatia vehiculelor cu tractiune animala si a celor trase sau impinse cu mana

 

Art. 199. – Pentru a circula pe drumurile publice, vehiculul cu tractiune animala trebuie sa îndeplineasca conditiile prevazute la art. 19, sa fie înregistrat si sa aiba un conducator în vârsta de cel putin 16 ani împliniti, care sa nu aiba afectiuni de natura sa îi diminueze capacitatile psihomotorii.
Art. 200. – (1) Vehiculul cu tractiune animala nu poate fi condus pe autostrazi, drumuri nationale, în municipii, precum si pe drumurile la începutul carora exista indicatoare care îi interzic accesul.
(2) In cazurile prevazute la alin. (1), administratorul drumului public este obligat sa amenajeze drumuri laterale destinate circulatiei vehiculelor cu tractiune animala, potrivit competentelor stabilite prin lege.
Art. 201. – Conducatorul vehiculului cu tractiune animala este obligat:
a) sa cunoasca si sa respecte semnificatia semnalelor, indicatoarelor si marcajelor rutiere;
b) sa conduca animalele astfel încât acestea sa nu constituie un pericol pentru el si ceilalti participanti la trafic;
c) sa opreasca sau sa stationeze numai pe acostament, iar în lipsa acestuia, în afara partii carosabile. Pe timpul opririi sau stationarii, animalele trebuie sa fie legate astfel încât acestea sa nu poata intra pe partea carosabila.
Art. 202. – (1) Se interzice conducatorului vehiculului cu tractiune animala:
a) sa circule fara sa aiba asupra lui actul de identitate, certificatul de înregistrare, iar pe vehicul aplicata placuta cu numarul de înregistrare;
b) sa conduca în timp ce se gaseste sub influenta bauturilor alcoolice;
c) sa schimbe directia de mers fara a semnaliza cu bratul si a se asigura ca din fata sau din spate nu circula vehicule carora le poate pune în pericol siguranta deplasarii;
d) sa circule pe timp de noapte sau când vizibilitatea este redusa, fara ca vehiculul sa aiba în fata un dispozitiv cu lumina alba sau galbena si în spate un dispozitiv cu lumina rosie, amplasate pe partea laterala stânga, ori un dispozitiv cu lumina vizibila din ambele directii;
e) sa paraseasca vehiculul sau animalele ori sa doarma în timpul mersului;
f) sa transporte obiecte care depasesc în lungime, latime sau înaltime vehiculul, daca încarcatura nu este semnalizata ziua cu un stegulet de culoare rosie, iar noaptea sau în conditii de vizibilitate redusa cu un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, montat în partea din spate a încarcaturii;
g) sa circule cu animale ce însotesc vehiculul, daca acestea nu sunt legate la partea din spate a vehiculului sau cât mai aproape de partea dreapta a acestuia;
h) sa intre cu vehiculul murdar de noroi pe drumurile modernizate sau pietruite;
i) sa transporte în vehicule persoane aflate în picioare;
j) sa abandoneze vehiculul pe drumurile publice.
(2) Conducatorul de trasura care efectueaza transport public de persoane este obligat sa circule în conditiile stabilite în licenta de autoritatea competenta.
Art. 203. – Conducerea pe drumurile publice a vehiculelor trase sau împinse cu mâna se face, de regula, pe trotuare sau acostament, iar în lipsa acestora, numai pe partea stânga a drumului si nu poate fi încredintata minorilor care nu au împlinit vârsta de 14 ani si nici celor care au afectiuni de natura sa le diminueze capacitatile psihomotorii.
Art. 204. – Se interzice conducatorului vehiculului tras sau împins cu mâna:
a) sa circule pe autostrazi;
b) sa circule pe drumurile nationale, atunci când în afara partii carosabile exista spatiu pentru circulatia acestora sau drumuri laterale;
c) sa circule, pe timp de noapte ori ziua când vizibilitatea este redusa, pe partea stânga a drumului fara sa aiba asupra sa o sursa de lumina vizibila din ambele directii;
d) sa traverseze drumurile publice prin alte locuri decât cele prevazute pentru pietoni.