Circulatia autovehiculelor cu mase si/sau gabarite depasite

 

Art. 214. – Autovehiculul care, prin constructie sau datorita încarcaturii transportate, depaseste masa si/sau gabaritul prevazute de normele legale, poate circula pe drumul public numai în baza autorizatiei speciale emise de administratorul acestuia.
Art. 215. – (1) Autovehiculul care depaseste masa si/sau gabaritul trebuie echipat cu urmatoarele dispozitive suplimentare de semnalizare:
a) o placuta de identificare reflectorizanta, având fondul alb si chenarul rosu, montata la partea din stânga fata;
b) un marcaj reflectorizant aplicat la partea din spate a autovehiculului sau încarcaturii, cât mai aproape de marginile laterale, format din benzi alternante albe si rosii, descendente catre exterior, daca latimea autovehiculului depaseste 2,5 m;
c) unul sau mai multe dispozitive speciale de avertizare luminoasa de culoare galbena, montate astfel încât lumina emisa de acestea sa fie vizibila din fata, din spate si din ambele parti laterale, precum si catadioptri de culoare galbena montati pe partile laterale la distanta de 1,5 m între ei;
d) lumini montate pe partile laterale extreme ale încarcaturii ori vehiculului care depaseste latimea de 2,5 m, care trebuie sa functioneze concomitent cu luminile de pozitie, precum si un catadioptru.
(2) Pe autostrazi autovehiculul care, cu sau fara încarcatura, depaseste latimea de 3,5 m trebuie urmat de un autovehicul de însotire. Pe celelalte drumuri publice autovehiculul cu latimea între 3,5 m si 5 m trebuie însotit în fata de un autovehicul, iar cel cu latimea mai mare de 5 m, de doua autovehicule care sa circule unul în fata si celalalt în spate. Autovehiculul de însotire trebuie sa fie echipat cu un dispozitiv special de avertizare si sa aiba montata, în functie de locul ocupat la însotire, la partea din fata sau din spate, placuta de identificare prevazuta la alin. (1) lit. a).
(3) Conducatorul autovehiculului cu masa si/sau gabaritul depasite, precum si conducatorii autovehiculelor de însotire sunt obligati sa puna si sa mentina în functiune semnalele speciale de avertizare cu lumina galbena prevazute la art. 32 alin. (1) lit. c) din ordonanta de urgenta, pe toata perioada deplasarii pe drumul public.
Art. 216. – Este interzisa circulatia autovehiculelor cu mase si/sau gabarite depasite:
a) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoare de interzicere, restrictie sau limitare a accesului acestora, daca vehiculul sau ansamblul de vehicule atinge ori depaseste latimea, înaltimea, lungimea sau masa în sarcina admise;
b) când vizibilitatea este redusa sau partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada.